top of page

פסנתר גרמני או פסנתר יפני?פסנתר פסנתרים למכירה חנות פסנתרים

עודכן: 5 ביוני


האם יש קשר בין ארץ המוצא של הפסנתר לבין הפסנתר עצמו? מדריך קצר בנושא שיעזור לקרוא את מפת הפסנתרים לפני רכישה של פסנתר.

ההיסטוריה של עולם ייצור הפסנתרים מאד עשירה, ויצרני פסנתרים רבים קמו ברחבי העולם בתקופות שונות. בהתאם, יצרני פסנתרים שונים, ואף מדינות שונות צברו מוניטין לחיוב ולשלילה בתחום זה. נרחיב תחילה אודות ההיסטוריה של המוצר, בכדי לתת הבנה רחבה יותר על סוגי היצרנים השונים. הפסנתר הינו כלי נגינה מבוסס מקלדת שהינו מאד פופולרי במגוון רחב מאד של סגנונות מוזיקליים. מפעלי ייצור הפסנתרים הבולטים והמשפיעים בתקופה בה נוצר הפסנתר מוקמו באוסטריה וגרמניה, ובהמשך במספר מקומות נוספים באירופה כגון צרפת בריטניה וכן בארה"ב, בעיקר ע"י מהגרים מאירופה וגרמניה בפרט. תור הזהב של ייצור הפסנתרים הגיע בתחילת המאה ה-20. בתקופה זו כמחצית מן הפסנתרים שיוצרו בעולם יוצרו בארה"ב, ומחצית באירופה ורק מעט מאד בשאר העולם, בעיקר ביפן. בין החברות הבולטות בתקופה זאת: גרמניה- Steinway & Sons, Bechstein, Grotrien-Steinweg, Blüthner, August Förster, אוסטריה- Bösendorfer, Rönisch, צ'כיה- Petrof, ארה"ב - Mason & Hamlin, Steinway & Sons

מפעל פסנתרים Petrof - 1930
פסנתר פסנתרים למכירה חנות פסנתרים
ימאהה - אקדמיה טכנית, 1980

בהמשך המאה ייצור הפסנתרים הפך למתועש אף יותר תוך שימוש בחומרי גלם יותר נחותים. ובשל כך, ולצד מגמות עולמיות כגון מיתון כלכלי, מלחמת העולם השניה והעלייה המשמעותית בעלויות הייצור בעולם המערבי, איכות הפסנתרים ירדה משמעותית עד מחצית המאה. חלק מייצרני הפסנתרים המשיכו לייצר גם פסנתרים ברמת גימור ובאיכות גבוהה, אך מחירהם היו גבוהים משמעותית, והייצור שלהם נעשה בקנה מידה קטן בהרבה. החל משנות ה60, תעשיית הפסנתרים ביפן החלה לשגשג. היצור עבר מהמערב למזרח הרחוק, ובפרט ליפן, ואיכות התוצר עלתה משמעותית בשנות ה70 וה80. אם בשנות ה60 יוצרו ביפן מחצית מכמות הפסנתרים שיוצרו בארה"ב, בשנות ה80 נתון זה כבר התהפך וביפן יוצרו כפליים יותר פסנתרים מאשר בארה"ב. בין החברות היפניות הבולטות ניתן למנות את Yamaha ו-Kawai, ובדרום קוריאה את Samick. אף על פי שרמת הגימור של פסנתרים אלו נמוכה משמעותית מרמת הגימור של פסנתרי הפרימיום הגרמניים, מדובר בפסנתרים באיכות טובה ובמחיר נוח ללקוח הפרטי. בשני העשורים האחרונים, עם העליה במחירי הייצור ביפן, היצור ביפן קטן וניתן לראות מגמה של מעבר לייצור בסין ואינדונזיה. בדומה לכך שבשנות ה60 איכות הייצור ביפן הייתה נמוכה ועלתה משמעותית עם השנים, כך ניתן לראות מגמה דומה בייצור בסין שמשנה לשנה איכות הייצור בה משתפרת.

איזה פסנתר לקנות? פסנתר פסנתרים למכירה חנות פסנתרים

אמנם קל להדביק תוויות כגון 'פסנתרים גרמניים הם הכי טובים' ומצד שני 'אסור להתקרב לפסנתרים סיניים' אבל התמונה כמובן יותר מורכבת. באופן כללי, יש להסתכל על המפעל בו יוצר הפסנתר, ועל שנת היצור, כאשר את שנת הייצור ניתן להסיק מהמספר הסידורי שמוטבע על שלדת הפסנתר. לכל יצרן יש שנים בהם הוא ייצר פסנתרים טובים יותר ופסנתרים טובים פחות. ניקח כמקרה מבחן את חברת Steinway & Sons הגרמנית-אמריקאית. מקובל כיום כי הפסנתרים הטובים ביותר יוצרו ע"י החברה מסוף המאה ה-19 ועד מלחמת העולם השניה. בשל השלכות המלחמה על חומרי הגלם, הירידה בביקוש, והצורך לבנות מהיסוד את המפעל בהמבורג, הפסנתרים שיוצרו בשנות ה-40 וה-50 היו באיכות נחותה יותר ויוצרו מעט פסנתרים. הפסנתרים שיוצרו בין העשורים 60-80 של המאה ה-20 אופיינו בחומרי גלם נחותים ורק על הפסנתרים שיוצרו לאחר שנות ה-80 ניתן להגיד שהם קרובים ברמת הגימור שלהם לפסנתרים של תחילת המאה ה-20. עכשיו שהבנו שהתמונה מורכבת, ואי אפשר לעשות הכללות, אפשר בכל זאת לעשות קצת הכללות:

פסנתרים מתוצרת מערבית (אירופה וארה"ב): פסנתרים אירופאים, ובפרט גרמניים, ממותגים מובילים היא בחירה מנצחת שקשה לטעות בה, ועם זאת בחירה יקרה יחסית. קמו ונסגרו מפעלים אירופאים ואמריקאים רבים מאד לאורך השנים ומוצאו האמריקאי או האירופאי ובפרט גרמני של היצרן אינה ערובה לאיכות הפסנתר. רבים מהם איכותיים, אך חלקם לא.

פסנתרים מתוצרת יפנית וקוריאנית: פסנתר מתוצרת יפנית היא אלטרנטיבה הנותנת תמורה טובה למחיר, אם זאת יש לשים לב שפסנתרים שנוצרו לפני שנות ה-80 עשויים להיות באיכות נחותה יותר.

פסנתרים מתוצרת סינית: ישנם פסנתרים סיניים טובים יותר וטובים פחות, ובמקרה של פסנתרים סינים כל מקרה לגופו. יש לשים לב כי ישנם יצרים סיניים המוכרים את הפסנתר תחת מותג עם שם "מערבי" כגון Pearl River או Otto Meister. נקודה נוספת שיש לשים לב אליה היא באיזה מפעל בפועל יוצר הפסנתר. מותגים מובילים רבים פתחו מפעלים במדינות במזרח הרחוק. לדוגמא, חלק מהפסנתרים החדשים של חברת Yamaha מיוצרים באינדונזיה. פסנתרים אלו הינם לעיתים קרובות מאיכות נמוכה יותר מאשר פסנתרים מהמפעלים המרכזיים של המותג.

אלו היו קווים מנחים על קצה המזלג בכדי לתת הבנה ראשונית בתחום. יש לזכור כי הערכת פסנתר ואיכותו הינה משימה מורכבת הדורשת מומחיות וניסיון רבים ומאמר זה אינו תחליף לכך. אנחנו ממליצים בכל מקרה להתייעץ עם בעל מקצוע לפני רכישה של פסנתר. אתם מוזמנים ליצור עימנו קשר לשאלות ולייעוץ נוסף בנושא. פסנתר פסנתרים למכירה חנות פסנתרים

3,739 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page